Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

15. listopadu se studenti nižšího gymnázia zúčastnili populárně naučného zeměpisného projektu Svět kolem nás, který se v nymburském kině Sokol představil svým prvním dílem: pořadem Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku. Přečtěte si, jak ho hodnotily dvě divačky ze třídy 3TA.

Průvodci programem byli dva lidé, kteří žili na Novém Zélandu 1,5 roku a cestovali zde. Během pořadu nám představili přírodní bohatství Nového Zélandu, jeho geologický vývoj i jeho obyvatele. Vše bylo obohaceno o videa a fotografie. Jako první jsme se dozvěděli něco o původních obyvatelích Nového Zélandu - Maorech, jejich představách o vzniku světa a další Maorské pověsti. Poté už následovaly obecné informace a geografie ostrova. Dále jsme sledovali hlavní město Nového Zélandu Wellington a poté nejlidnatější město Nového Zélandu - Auckland. Potom se dostala na řadu fauna a flóra a již zmíněné přírodní bohatství. V této kapitole jsme mohli vidět např. kráter tektonicky činné sopky a další projevy sopečné činnosti, původní druhy zvířat a rostlin. Nakonec jsme mohli poznat novozélandské národní parky, kterých má země celkem 12. O místních obyvatelích jsme slyšeli několikrát v různých částech prezentace, viděli jsme např. maorské domorodé tance (tato část se obecenstvu podle ohlasu líbila asi nejvíce) nebo život ve vesnicích na vulkanicky činných místech, kde je cítit všudypřítomná síra a pece fungují pouze na těchto párách. Celá prezentace byla velmi zajímavá a myslím že se obecenstvo u ní bavilo.

Anastázie Koutová, 3TA

Logo pořadu

Přínosem programu bylo, že o své cestě na Nový Zéland nám vyprávěli sami cestovatelé, kteří tam pobývali 18 měsíců. Do programu byl zahrnut naučný film, po němž následovala krátká beseda, kdy jsme měli možnost položit otázky, které nás ohledně cesty zajímaly. Myslím, že tato akce byla velice zajímavá – jak z pohledu nás, možná budoucích cestovatelů, tak z pohledu zeměpisného. O Novém Zélandu jsme se dozvěděli spoustu informací ze všech okruhů, zajímavostí, faktů i osobních poznatků.

                                                                                              Barbora Peštová, 3TA

Naši účast zhodnotili také sami tvůrci a průvodci pořadem na svém webu.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D.

Prof. PharmDr. Anetta Härtlová, Ph.D. (*1982), imunoložka, molekulární bioložka, vědkyně v oboru molekulární medicíny, vedoucí samostatné výzkumné skupiny na Institutu biomedicíny univerzity ve švédském Göteborgu, absolvovala nymburské gymnázium v roce 2000.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.