Zahradní slavnost

Zahradní slavnost

Bylo krásné sobotní odpoledne, blížila se třetí hodina. Obloha byla modrá, slunce svítilo, teploměr vyšplhal nad dvacet stupňů a vůbec to nevypadalo, že je osmého září, spíš tak počátek července. Před zadní brankou na nádvoří nymburského gymnázia se scházeli rodiče s dětmi. Někteří z nich se smáli, jiní měli v obličejích výrazy plné očekávání, možná i trochu nervozity. Všichni byli téměř svátečně oblečeni a v rukou drželi talíře, misky, košíky a krabičky plné sladkostí, jednohubek, ovoce, salátů, chlebíčků a dalších pochutin, jako by šli na dlouho plánovanou návštěvu k rodinným přátelům. Jejich cílem ale nebyl obývací pokoj ani zahrádka u známých, ale nymburské gymnázium, přesněji zahradní slavnost, kterou právě tuto sobotu uspořádalo Rodičovské sdružení Gymnázia Nymburk (RSG).

Členové, popravdě většinou členky RSG, z nichž každá zastupuje ve sdružení jednu třídu, se rozhodly, že letos nastartují novou tradici. To, co je v některých anglosaských státech běžné, u nás ale zatím spíš netypické. Setkávání rodičů, studentů a vyučujících na různých akcích. Po úspěchu prvního ročníku školního plesu přišel nový nápad: neformální setkání všech na nádvoří gymnázia. A cíl? Poznat se, popovídat si, zasmát se, domluvit další aktivity. Vždyť mnoho rodičů ještě po letech studia svého potomka na gymnáziu neví, jak vypadají a jací vůbec jsou někteří vyučující, kteří dítko vzdělávají. Paní profesorky a páni profesoři zase v běhu školních dní nemají dost času na neformální popovídání si s rodiči svých žáků. Rodiče často znají rodiny spolužáků svých dětí jenom z vyprávění potomků…

V sobotu 8. září všichni, kteří přijali pozvání Rodičovského sdružení, dostali možnost poznat ostatní, jejich názory, promluvit si o dětech, o jejich budoucnosti. Vždyť všem nám jde nakonec o totéž, aby byly naše děti dobře připraveny do života.

Zahradní slavnost navštívily téměř dvě stovky účastníků. Hned u vchodu každý obdržel barevný lísteček, který mu studentky připevnily na oblečení a napsaly na něj jeho jméno. Barva cedulky měla svůj význam během odpoledne při zajímavé komunikační hře, kterou připravila paní profesorka Trtíková. Po „ocedulkování“ příchozí rodiny odložily přinesené pochutiny na školní lavice upravené tentokrát do tvaru rautové tabule a většinou se zapojily do přátelských rozhovorů, které se odehrávaly po celé ploše nádvoří.

Formalit mnoho nebylo: přítomné nejprve přivítala za RSG paní Jana Follerová, potom krátce promluvil a celou akci i do budoucna podpořil pan ředitel Jiří Kuhn, pár slov pronesla i zástupkyně studentského parlamentu Zuzana Zadražilová. Potom už se všichni jen bavili a ochutnávali dobroty, které maminky přinesly. O hudební podbarvení celé akce se postarala skupina studentů - dýdžejů, kteří do mainstreamových melodií odvážně propašovávali náznaky punku a rocku. Každé z přítomných dětí také obdrželo jednu „bianco“ jedničku s hvězdičkou, kterou si může uplatnit v některém z předmětů až do konce října 2012.

Co říci závěrem? První zahradní slavnost se vydařila, alespoň podle vyjádření zúčastněných. Ten, kdo nemohl nebo se nechtěl přijít podívat, je již dnes srdečně zván na další podobná setkání přátel gymnázia.

 

Roman Fiala, rodič

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.