NymSA - raketou na Mars

NymSA - raketou na  Mars

Zakončení soutěže Czech rocket challenge je za námi! A z naší strany i docela úspěšně. V pátek 10.6. se náš tým předvedl na odpalovacím dni na letišti Brno-Medlánky, kde se naše raketa vznesla do vzduchu.

Složení týmu je následující:

Já(Martin Lukášek) – inženýr přes avioniku a hlava projektu,

můj bratr(Josef Lukášek) – který dohlíží na průběh práce,

Jan-Jakub Vonášek – aerodynamika,

Marek Jakl – materiály a 3D tisk,

Bartoloměj Božka - správce záchranného systému a výběr padáku,

 

 

Celá  práce týmu ale začala už koncem letošního února, kdy se náš tým NymSA (Nymburk Space Agency) do této soutěže přihlásil. Ze začátku proběhlo několik workshopů s účastníky loňského ročníku, kteří nám nováčkům předali cenné zkušenosti v podobě přednášek. Pak už nám nic nebránilo začít s přípravami a pustit se do konstruování kosmického tělesa. Kromě motoru a výškoměru bylo vše na nás. Většina práce se prováděla v programu OpenRocket, pomocí kterého se dá nasimulovat let rakety a ve kterém se samotná raketa vymodeluje. Pro převedení plánu do reality jsme použili metodu 3D tisku, pomocí kterého se všechny díly vytiskly. Dále bylo třeba zajistit správný záchranný mechanismus v podobě padáku, bez kterého není možné odstartovat. Neodmyslitelnou součástí rakety je také elektronika, díky které se samotný padák otevře, tady bylo nutné vše správně naprogramovat.

Náš veškerý postup jsme byli povinni posílat v podobě ,,reportů” organizátorům akce, pomocí kterých jsme jim dali zprávu o našem postupu v práci. Do posledního května bylo nutné odeslat závěrečný report, který nám byl po posouzení organizátorů pomyslnou vstupenkou na samotný odpalovací den. 

 Tým NymSA se kvalifikovai do 30 nej týmů v soutěži Czech Rocket Challenge ze 75 v ČR. Dále pokračuje do celorepublikového finále konající se v Brněnských Medlánkách.

Dne 10. června ráno jsme nasedli na vlak a okolo jedenácté hodiny nás už vítalo Brno. Ihned poté, co jsme se dostali na letiště, započalo sestavování rakety. Zpočátku šlo vše dobře, pak se ale ukázaly problémy, kvůli kterým málem neodstartovala. Nakonec se ale vše podařilo a raketa úspěšně vzlétla. Sice se odpal nepodařil úplně, ale my jsme byli maximálně spokojeni.

Za rok to prostě bude lepší!

PS: dne 14. 6. 2022 jsme se dozvěděli informace ohledně umístění. Jsme rádi - výsledek předčil naše očekávání - jsme na 5. místě! Je to pro nás obrovský úspěch a motivace do dalšího roku.

 

 

Aktuální informace

13.09.2022

úterý 4/10 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Saša Machov

16. červenec 1903

- narodil se Saša Machov (†23. 6. 1951), český tanečník a choreograf.

Nejčtenější

12.09.2022

V pátek 2.září se naše třída 1A vydala na adaptační kurz spolu s panem profesorem Machurkou a paní profesorkou Hornovou. Jely s námi také dvě dívky z oktávy, Kateřina a Vanda, které se v průběhu celého kurzu staraly o náš večerní program.

 

celý článek
01.09.2022

Projektu Otevřená věda 2022, pořádaného Akademií věd České republiky, se účastní opět několik studentků a studentek našeho gymmnázia. Často se studenti aktivit souvisejích s projektem účastní i během prázdnin. Luděk Melich ze 3.A dokázal svoji stáž rozpracovat velmi intenzivně v prvním pololetí roku 2022 a podařilo se mu zúčastnit se v červenci s jeho projektem mezinárodní konference ve skotském Edinburghu.

V následujícím článku popsal, jaké téma si v Otevřené vědě zvolil a jaké dojmy z konference si přivezl.

celý článek
01.09.2022

 

 

John Schaar  

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

 

 

 

 

Motto školního roku je v souladu s dlouhodobou vizí školy. Chceme být školou, z níž odcházejí odpovědní mladí lidé připravení po všech stránkách na to, že budoucnost vlastní i budoucnost společnosti je v jejich rukou. Mladí lidé, kteří si jsou vědomi, že bez aktivního přístupu, stálého vzdělávání, odvahy a pevných morálních zásad nebudou schopni budoucnost tvořit a stanou se jen pasivními prvky budoucího světa.

 

Nám učitelům motto opět připomíná, co je naší úlohou v přípravě žáků, které formujeme v jejich nejdůležitějším věku od 11 do 19 let. Připomíná nám naši odpovědnost. Současně nás nepřímo vybízí k využívání všech prostředků a všech možností, abychom v naší vzdělávací práci uspěli. 

 

Žákům motto sděluje, že svou budoucnost mají skutečně ve svých rukou. Čím dříve si to uvědomí, tím dříve budou schopni její podobu ovlivňovat. Vybízí je k aktivitě, k činorodosti, k promýšlení svých činů… Sděluje jim, že bez nasazení a bez vlastního přičinění budoucnost vytvářet nelze.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.