Zprávy z Francie

Zprávy z Francie

Jak jsme již informovali před prázdninami, studentka evropské jazykové sekce našeho gymnázia Anežka Literová ze sexty A stráví tento školní rok ve Francii v rámci studentského programu „Jeden rok v Burgundsku“. Ještě před odjezdem slíbila, že se s námi příležitostně podělí o své zážitky a během prvního víkendu v Dijonu začala slibv plnit.

Mes chers amis!

Tak jsem v úžasné, krásné Francii. V Dijonu, který jsem si zamilovala, už když jsem tam byla poprvé, díky studentským výměnám, které naše škola organizuje. Ve městě perníku, hořčice, sýra, vín a anýzových bonbonů. Moje škola se jmenuje Lycée européen Charles de Gaulle. Zařadili mě do třídy première L, což je ekvivalent naší sexty/septimy a L značí, že jsem v literární sekci – mám spoustu hodin francouzštiny, angličtiny i anglické literatury. Systém celé školy je úplně jiný než na našem gymnáziu. Škola začíná v 8 a končí v 6 večer. To znamená, že například v pondělí mám 10 hodin, včetně pauzy na oběd. Někdy mám třeba tři hodiny v rozvrhu mezeru, kterou většinou využívám k domácím úkolům, kterých je již první týden opravdu požehnaně.

Jako je na Lycée Carnot, partnerské škole Gymnázia Nymburk, česká sekce, tak je na Lycée de Gaulle sekce polská. Takže kromě nás čtyř Češek je na škole ještě 9 Poláků a jedna Švédka.  Poláci nám byli hned představeni, a moc nám pomohli, vysvětlili, jak všechno chodí. Někdy na ně mluvíme česky, a oni na nás polsky, a rozumíme si.

Jejich školní jídelna je úžasná! Ke každému jídlu salát, jogurt, ovoce, přesnídávka, croissant, kompot, pudink, bagetka, a všeho požehnaně, k tomu voda, pomerančový džus, čaj, káva, horká čokoláda. Nemůžu si stěžovat. Za celý týden se nestalo, že by mi něco nechutnalo. Na druhou stranu, Francouzi nejedí svačiny a skoro vůbec nepijí. Tak si vždycky schovám jablko nebo nektarinku od snídaně, a nechám si ji na 10:20, kdy pravidelně, díky naší velké přestávce, začnu mít hlad.

Jsem zkrátka plná nových dojmů a těším se, co přijde dál. Teď jsem poprvé u mojí hostitelské rodiny, a zatím to vypadá všechno víc než dobře!

Anežka Literová

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jan Jelínek

Jan Jelínek (*19. 7. 1940), spisovatel, novinář, dokumentarista, režisér Československých filmových týdeníků, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.