ŠVP GNbk - maturita

Maturitní zkouška v ŠVP Gymnázia Nymburk

Skladba a organizace maturitní zkoušky na Gymnáziu Nymburk zohledňuje následující východiska:

1. Zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění
  2. Vyhláška MŠMT ČR č. 177/2009 Sb. o bližších podmínkách ukončování vzdělávání maturitní zkouškou ve středních školách
  3. Rámcový vzdělávací plán pro gymnázia
  4. Učební plán Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce
  5. Profil absolventa Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce
  6. Studijní program a profilace školy, priority školy

Společná část maturitní zkoušky

Společnou část připravují a organizačně zajišťují Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CZVV) a Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce. CZVV vytváří kromě jiného zadání didaktických testů, zadání písemných zkoušek a strukturu pracovních listů. Škola kromě jiného připravuje jednu z částí pracovních listů pro ústní zkoušku z cizího jazyka a pracovní listy pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury. Škola též připravuje tzv. kánon literárních děl. Opravu testů a písemných prací z cizího jazyka zajišťuje CZVV, opravu a hodnocení písemné práce z českého jazyka a hodnocení ústních částí provádí dle jednotných kritérií stanovených CZVV škola.

Ve společné části maturitní zkoušky koná žák zkoušky ze dvou povinných předmětů. Každý žák skládá zkoušku z českého jazyka. Pro druhou zkoušku si volí cizí jazyk, nebo matematiku.

1. Zkouška z českého jazyka a literatury se skládá z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.
  2. Zkouška z cizího jazyka a literatury se skládá z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.
  3. Zkouška z matematiky se koná formou didaktického testu.

Profilová část maturitní zkoušky

Profilovou část maturitní zkoušky organizačně zajišťuje škola. Profilová část se skládá ze tří povinných zkoušek a maximálně dvou zkoušek nepovinných. Do výběru může žák zařadit jen různé předměty.

Nabídka pro první dva předměty profilové části maturitní zkoušky

1. Český jazyk a literatura
  2. Anglický jazyk
  3. Německý jazyk
  4. Francouzský jazyk
  5. Ruský jazyk
  6. Základy společenských věd
  7. Sociologie a psychologie
  8. Politologie a mezinárodní vztahy
  9. Dějepis
  10. Zeměpis
  11. Matematika
  12. Fyzika
  13. Chemie
  14. Biologie
  15. Deskriptivní geometrie
  16. Ekonomika podnikání

Zkouška z prvních dvou předmětů se v profilové části koná ústní formou. Zadání si žák losuje z nabídky 20 – 30 témat. Zkouška trvá 15 minut a příprava na ni také 15 minut, výjimkou je zkouška z Deskriptivní geometrie, kde příprava trvá 30 minut a zkouška z Informatiky a výpočetní techniky, kde příprava trvá 20 minut.

Možnost pro přihlášení se k maturitní zkoušce je limitována těmito podmínkami:

Cizí jazyk

• Pokud si žák nezvolí ve společné části MZ zkoušku z cizího jazyka, musí si jako jeden z předmětů profilové části zvolit ústní zkoušku z některého cizího jazyka, který měl v rozvrhu jako povinný předmět.
  • V profilové části MZ nemůže žák konat ústní zkoušku ze stejného jazyka, ze kterého skládal zkoušku v části společné MZ.

Ostatní předměty v nabídce

Žák se může ke zkoušce přihlásit, jestliže v předmaturitním a maturitním ročníku navštěvoval semináře navazující na daný předmět. Výjimkou je zkouška z českého jazyka a literatury a zkouška ze základů společenských věd. U těchto předmětů není povinnost absolvovat seminář vyžadována.

Nabídka předmětů pro třetí předmět profilové části maturitní zkoušky

1. Český jazyk a literatura
  19. Hudební výchova
  20. Výtvarná výchova
  21. Tělesná výchova

Zkouška z třetího předmětu profilové části maturitní zkoušky se bude konat formou maturitní práce a její obhajobou před zkušební maturitní komisí. Obhajoba trvá maximálně 25 minut, příprava na ni 5 minut. Žák se může k maturitní zkoušce ze třetího předmětu přihlásit pouze tehdy, když absolvoval příslušný volitelný předmět.

Výjimkou, u níž není účast na semináři požadována, jsou předměty:

• český jazyk a literatura
  • cizí jazyky
  • hudební výchova
  • výtvarná výchova
  • tělesná výchova

Nabídka nepovinných předmětů

1. Libovolný z předmětů uvedených v nabídce pro první dva povinné předměty profilové části maturitní zkoušky
  2. Hudební výchova
  3. Výtvarná výchova
  4. Tělesná výchova
  5. MAT+

Zkoušku z nepovinných předmětů uvedených v bodech 1. – 3. žáci konají ústně, zkouška z tělesné výchovy má část ústní a praktickou. Zadání si žák losuje z nabídky 20 – 30 témat. Zkouška trvá 15 minut a příprava na ni také 15 minut.

Zkouška MATEMATIKA+ bude konána v souladu s pravidly CERMAT.

Termíny profilové zkoušky

Zkoušky profilové části před zkušební komisí (tj. ústní zkoušky a obhajoby maturitních prací) se budou konat v termínech určených vyhláškou. Konkrétní termíny zkoušek profilové části zveřejní ředitel školy v souladu s §2 odst. 7 nejpozději 1 měsíc před jejich konáním.

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940).

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (…4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.