Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Zástupci Debatního klubu se zúčastnili Otevřeného turnaje Debatního poháru, který proběhl ve dnech 10.-12. června. Nymburský tým Le debute se ve výsledném pořadí umístil na čtvrtém místě, přičmž k místu na stupních vítězů mu chyběla jedna výhra v debatě navíc.

Celkem proběhlo pět kol turnaje. Nymburský tým zaznamenal úspěch ve třech z nich. V prvním a druhém kole vyhrál Le debute přesvědčivě a odnesl si z obou debat po třech ballotech. Další dvě kola znamenala jednu výhru a jednu prohru, přičemž se jednalo o výsledky nepřesvědčivé. V takovém případě si vítězný tým připisuje pouze dva balloty a poražený tým ballot jeden. Poslední páté kolo dopadlo pro Le debute nepřesvědčivou prohrou, které rozhodla o výsledném umístění. Na podrobné výsledky turnaje se můžete podívat na tomto odkazu. 

Celý turnaj se odehrával v prostorách Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, které se nachází jen několik kroků od kroměřížského Arcibiskupského zámku. Zde se na konci 40. let 19. století odehrávaly politické bitvy v Říšském sněmu, jehož hlavním úkolem bylo sepsání ústavy pro habsburskou monarchii.

Poznávání krás Kroměříže

Kroměříž je velice krásné město, a proto si ani debatéři z Nymburka nemohli nechat ujít její genius loci. Členové debatního klubu se v pátek večer zúčastnili akce Noc kostelů, díky které mohly vidět několik pamětihodností z okolí místa konání turnaje. Navštívili např. kapli sv. Stanislava Kostky a malý seminář na Arcibiskupském gymnáziu, kapli sv. Šebestiána na zámku a nakonec také kostel sv. Mořice. 

Příjemnou odměnou před nedělním odjezdem zpátky do Polabí byla návštěva místní památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka Květné zahrady byla pro nymburskou výpravu zakončením celého pobytu v Kroměříži. 

Útěchou za 4. místo na turnaji bylo debatérům 3. místo ve Scavenger huntu

Pořadatelé turnaje ve spolupráci se studenty Arcibiskupského gymnázia připravili pro účastníky turnaje Scavenger hunt. Ten se konal po skončení sobotních debat při sobotním večeru. Soutěžící měli do dvou hodin shromáždit na stanovených souřadnicích seznam několika věcí. Cílem soutěže je ukázat nejen obětování se pro tým, ale také důvtip a kreativitu při plnění úkolů. 

Jakým způsobem jsme sehnali tři živá zvířata, sehnali mapu města Kroměříž a udělali si fotku s duchovní osobou, prozrazovat nebudeme a necháme na fantazii čtenářů, jak by se s těmito úkoly při sobotním večeru poprali oni.”  - Luisa Hofmanová

V této soutěži skončil Nymburk na třetím místě a vyhranou cenu si náležitě vychutnal. Jen málo co potěší tolik jako kvalitní čokoláda s náležitým obsahem kakaa.

Aktuální informace

17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy. 

Nejčtenější

05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.