Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Úspěšný víkend má za sebou debatní klub na naší škole. Tříčlenný tým ve složení Tadeáš Brablc (8OB), Luisa Anna Hofmanová a Sofie Fukalová (obě 7MA) se totiž o víkendu zúčastnil Prvního turnaje Debatní ligy české divize v Hradci Králové. Debatéři reprezentující naší školu se v konečném pořadí 18 soutěžících týmů umístili na pátém místě. Lepšího výkonu než naši studenti dosáhly pouze týmy reprezentující pražské Mensa gymnázium a Open Gate v Babicích. 

Nymburský tým Le debute vyhrál celkem tři debaty, dvě další prohrál, ale byly to takzvaně málo přesvědčivé prohry. Na soutěžních debatách se rozlišuje přesvědčivá a nepřesvědčivá výhra, z přesvědčivé debaty si tým odnáší tři balloty (hlasy) od rozhodčích, z nepřesvědčivě vyhrané debaty si odnáší pouze dva balloty, jeden připadá soupeři. Rozhodnutí záleží na tom, jestli byla výhra týmu v debatě jednoznačná nebo šlo o těsný výsledek. V celkovém pořadí jsme měli tři výhry a devět ballotů. 

Na turnaji se debatovaly celkem tři teze. Nárůst zakázkové ekonomiky přináší více škody než užitku je tezí, která je na všech turnajích v podzimní části Debatní ligy. Druhou tezi, kterou znali soutěžící s předstihem, měla znění: ČR by měla zavést kvóty na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně. Jedna debata byla na nepřipravenou tezi, kterou se debatéři dozví před debatou a mají pouze hodinu čas na přípravu. Nepřipravená teze zněla: Média by neměla do debat zvát popírače klimatické změny.

 

,,Pro Sofii Fukalovou to byl její první debatní turnaj. Své dojmy popisuje na následujících řádcích. Zprvu jsem měla z turnaje jisté obavy, protože jsem v době odjezdu byla součástí debatního klubu ani ne dva týdny. V pátek po škole jsme s Luisou a Tadeášem nasedli na vlak směr Hradec Králové, ale celá cesta se mi zdála býti špatným snem, protože jsem zkrátka neměla dobrý pocit i přes přítomnost dvou dlouholetých a zkušených debatérů. Dojeli jsme do Hradce, shledali jsme se s trenérem Matějem a vydali se do školy, kde nás čekalo zahájení turnaje i první debata, kterou jsme k našemu překvapení nepřesvědčivě vyhráli. Musím říct, že nejistota ze mě poté trochu opadla a zbytek turnaje v sobotu a neděli jsem si vlastně užívala. Bezpochyby jsem se za víkend naučila víc věcí než za tři setkání debatního klubu v učebně č. 21, a konečně jsem viděla, jak takový turnaj vypadá. Poslední den jsme si naposledy úspěšně zadebatovali o kvotách na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně a prohlédli si krásy Hradce z vrcholku Bílé věže." 

 

Celkové pořadí a výsledky můžete najít na tomto odkazu. Zájemci o účast na soutěžním debatování nám mohou napsat přes naše sociální sítě. Jsme na Instagramu, Facebooku a všechny důležité odkazy a kontakty jsme umístili na Linktree

Zobrazeno: 1435x

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.