Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Páté místo na turnaji v Hradci Králové

Úspěšný víkend má za sebou debatní klub na naší škole. Tříčlenný tým ve složení Tadeáš Brablc (8OB), Luisa Anna Hofmanová a Sofie Fukalová (obě 7MA) se totiž o víkendu zúčastnil Prvního turnaje Debatní ligy české divize v Hradci Králové. Debatéři reprezentující naší školu se v konečném pořadí 18 soutěžících týmů umístili na pátém místě. Lepšího výkonu než naši studenti dosáhly pouze týmy reprezentující pražské Mensa gymnázium a Open Gate v Babicích. 

Nymburský tým Le debute vyhrál celkem tři debaty, dvě další prohrál, ale byly to takzvaně málo přesvědčivé prohry. Na soutěžních debatách se rozlišuje přesvědčivá a nepřesvědčivá výhra, z přesvědčivé debaty si tým odnáší tři balloty (hlasy) od rozhodčích, z nepřesvědčivě vyhrané debaty si odnáší pouze dva balloty, jeden připadá soupeři. Rozhodnutí záleží na tom, jestli byla výhra týmu v debatě jednoznačná nebo šlo o těsný výsledek. V celkovém pořadí jsme měli tři výhry a devět ballotů. 

Na turnaji se debatovaly celkem tři teze. Nárůst zakázkové ekonomiky přináší více škody než užitku je tezí, která je na všech turnajích v podzimní části Debatní ligy. Druhou tezi, kterou znali soutěžící s předstihem, měla znění: ČR by měla zavést kvóty na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně. Jedna debata byla na nepřipravenou tezi, kterou se debatéři dozví před debatou a mají pouze hodinu čas na přípravu. Nepřipravená teze zněla: Média by neměla do debat zvát popírače klimatické změny.

 

,,Pro Sofii Fukalovou to byl její první debatní turnaj. Své dojmy popisuje na následujících řádcích. Zprvu jsem měla z turnaje jisté obavy, protože jsem v době odjezdu byla součástí debatního klubu ani ne dva týdny. V pátek po škole jsme s Luisou a Tadeášem nasedli na vlak směr Hradec Králové, ale celá cesta se mi zdála býti špatným snem, protože jsem zkrátka neměla dobrý pocit i přes přítomnost dvou dlouholetých a zkušených debatérů. Dojeli jsme do Hradce, shledali jsme se s trenérem Matějem a vydali se do školy, kde nás čekalo zahájení turnaje i první debata, kterou jsme k našemu překvapení nepřesvědčivě vyhráli. Musím říct, že nejistota ze mě poté trochu opadla a zbytek turnaje v sobotu a neděli jsem si vlastně užívala. Bezpochyby jsem se za víkend naučila víc věcí než za tři setkání debatního klubu v učebně č. 21, a konečně jsem viděla, jak takový turnaj vypadá. Poslední den jsme si naposledy úspěšně zadebatovali o kvotách na minimální počet žen v Poslanecké sněmovně a prohlédli si krásy Hradce z vrcholku Bílé věže." 

 

Celkové pořadí a výsledky můžete najít na tomto odkazu. Zájemci o účast na soutěžním debatování nám mohou napsat přes naše sociální sítě. Jsme na Instagramu, Facebooku a všechny důležité odkazy a kontakty jsme umístili na Linktree

Zobrazeno: 267x

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.