Město

Kirkby Stephen

Malebné městečko uprostřed typického anglického venkova je obklopené travnatými kopci s nekonečnými křivolakými kamenými zídkami a stovkami pasoucích se ovcí. Kirkgby Stephen leží na řece Eden, která v této severní části Anglie vytváří romantické údolí – „Eden Valley“. Městečko žije především z turistického ruchu a z okolních farem. Jen 60 km západním směrem se nachází nejkrásnější národní park v Anglii – „Lake District“.

Kirgby Stephen Grammar School Sports College

Škola je počtem studentů srovnatelná s Gymnáziem Nymburk. Je zaměřena na výuku tělesné výchovy, zejména na ragby, kriket, tenis, výrazový tanec, netball. Většina žáků dojíždí z okolních vesniček a farem, časte ze vzdáleností několika desítek kilometrů. Budova školy z 50. let minulého století je skromná a neokázalá, ovšem na naše poměry s neobyčejnou velkorysostí řešení vnitřních prostor ve vlastní škole, a zejména pak v řešení přilehlých venkovních prostor, které má škola k dispozici pro sport a společenské aktivity.

Charakteristika spolupráce

Spolupráce se datuje od roku 2006. Kontakty na školu v Kirgby získalo gymnázium díky Britské radě v rámci projektu Dreams and Teams. Garantem spolupráce za naši školu je prof. Bohuslav Sýkora a prof. Marie Miškovská.

Každý rok se střídá výměna učitelů – 2 z každé školy a výměna studentských skupin v počtu 20 + 2 z každé školy. Hlavní náplní výměnných pobytů jsou sportovní a kulturní aktivity. Angličtí studenti u nás absolvují několikadenní lyžařský výcvik v Rokytnici na chatách RSG, navštíví Prahu a Kutnou Horu. Naši studenti v Anglii stráví několik dní ve sportovním centru Birminghamské univerzity v Lake District, kde se věnují pro nás exotickým sportům – jachtingu, kanoistice, „george walkingu“ a lanovému lezení. Prohlédnou si York a Carlisle.

Studenti jsou ubytováni v rodinách, což výrazně přispívá k aktivnímu uvědomění si variability životních stylů a úrovní, a dává možnost navázat trvalé přátelské vztahy.

Historie kontaktů

rok 2006          první kontakty

• duben     návštěva vedení školy KSGS v Nymburce
  • červen    návštěva vedení Gymnázia Nymburk v Kirkgby Stephen (J. Kuhn, B. Sýkora)
  • říjen        skupina studentů z KSGS v Nymburce v rámci sportovního festivalu Dreams and Teams

rok 2007          první studentská výměna

• únor        žáci z KSGS v Nymburce a v Rokytnici nad Jizerou
  • červen    žáci nymburského gymnázia v Kirgby Stephen (B. Sýkora, M. Miškovská)

rok 2008          první výměna učitelů

• červen    dvojice vyučujících GNbk (I. Drahotová, P. Otradovský) na 14 dní v Kirgby Stephen
  • říjen        dvojice vyučujících z KSGS v Nymburce

rok 2009          druhá studentská výměna

rok 2010          druhá učitelská výměna

• červen    dvojice vyučujících GNbk (M. Weissová, M. Raja) na 14 dní v Kirgby Stephen

rok 2011          třetí studentská výměna

• únor        žáci z KSGS v Nymburce a v Rokytnici nad Jizerou
  • červen    žáci nymburského gymnázia v Kirgby Stephen (B. Sýkora, V. Martínková)

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.