Město

Kirn

Městečko Kirn leží ve spolkové zemi Porýní – Falc, nedaleko od lázeňského města Bad Kreuzenach a v údolí řeky Nahe. V Kirnu žije asi 9 000 obyvatel.

Realschule Kirn

Škola se nachází ve vinařském městečku Kirn. Asi polovina žáků dojíždí z okolních vesnic. Realschule, co se týče počtu žáků a učitelů, je srovnatelná s naší školou. V Realschule absolvují žáci 5. až 10. třídu v německém školním systému, navštěvují ji tedy žáci od 11 do 16 let.

Charakteristika spolupráce

Spolupráce byla zahájena již v roce 1994, v začátcích se na ní z české strany podílela vzhledem k věku žáků kromě gymnázia i základní škola Letců R. A. F. v Nymburce. V průběhu let se do ní na určitý čas zapojila i Střední zdravotnická škola v Nymburce. Frekvence výměnných pobytů žáků je 2 roky. Garantem spolupráce za Gymnázium Nymburk je prof. Martínková a prof. Suchánková.

Výměnného pobytu se účastní vždy 10 až 12 studentů nižšího gymnázia, hlavním cílem je motivace českých studentů ke studiu němčiny a zlepšení jejich jazykových dovedností. Výměnný pobyt je založen na dlouhodobé spolupráci obou škol, přispívá k vzájemnému poznávání obou národů v oblasti životního stylu, tradic a kultury. Výměnný pobyt umožňuje nové a perspektivní vztahy mezi studenty a učiteli obou zemí. Součástí programu je návštěva výuky ve škole u nás i v Německu, návštěva historických a přírodních památek a měst v obou zemích.

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon,

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.