Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce»Studenti | info pro studenty

Nadcházející události

dnes 15.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
zítra 16.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
pozítří 17.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 3 dny 18.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 4 dny 19.05.2026 projekt Brána k druhým
za 4 dny 19.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 5 dnů 20.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
stáže ZkusTo! 2021

Prvenství Anny Radochové v Českých hlavičkách 2023

16.10.2023
Prvenství Anny Radochové v Českých hlavičkách 2023

AKTUALIZACE: 18. 11. 2023 od 17:30 sledujte na ČT2 Záznam z galavečera České hlavičky 2023 připojeny odkazy na média, web Fyzikálního ústavu a YouTube medailonek

Již průběžně jsme upozorňovali na 16. říjen, na den vyhlášení vítězů  a udělení cen České hlavičky za nejlepší vědecké práce středoškoláků. A je to tady - výsledky byly vyhlášeny, Anna Radochová, naše loňská maturantka, absolventka Gymnázia BH v Nymburce, je držitelkou první ceny! Blahopřejeme a přejeme jí úspěchy v dalším životě a studiu na Matematicko-fyzikální fakultě UK.

Celý článek

Třetí pobyt našich studentů ve Francii v programu Erasmus+ je úspěšně za námi.

Třetí pobyt našich studentů ve Francii v programu Erasmus+ je úspěšně za námi.

Ve školním roce 2022/2023 obnovila naše škola studijní pobyty ve spolupráci s Lycée Henri Vincenot v Louhans v partnerském regionu Burgundsko-Franche-Comté. Projekt Erasmus+, který inicioval prof. Raja a Kotyza, počítal s celkem 4 týdenními pobyty ve Francii, které se podařilo uskutečnit.

Celý článek

Krajské kolo ve volejbale SŠ dívek

Krajské kolo ve volejbale SŠ dívek

Dne 20.10.2023 se náš školní dívčí volejbalový tým zúčastnil krajského kola ve volejbale v Rakovníku, kam jsme postoupily jako vítězky okresního kola. Turnaje se zúčastnilo 8 týmu z celého kraje. Týmy byly rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin.

Celý článek

Žula, rula, svor – kámen našich hor! Geokurz 2.A

Žula, rula, svor – kámen našich hor! Geokurz 2.A

Mezi 16. a 20. říjnem absolvovala 2.A s paní profesorkou Svěcenou a panem profesorem Hrstkou již tradiční geologický kurz na naší chatě v Rokytnici.

Ještě po cestě jsme navštívili podzemní geologické prostory Bozkovských dolomitových jeskyní, kde jsme shlédli výjimečnou přehlídku přírodních útvarů. 

Kromě návštěvy Harrachovského muzea hornictví, kde jsme se podívali do hlubin země v tajemných štolách, jsme taktéž úspěšně vystoupili na nyní už zasněžené krkonošské hřebeny a navštívili mimo jiné pramen Labe.

Celý článek

Úspěchy absolventek školy 2023 v soutěži Jak na maturitní práci

Úspěchy absolventek školy 2023 v soutěži Jak na maturitní práci

V soutěži Jak na maturitní práci 2023, kterou vyhlásily Studentské firmy, s.r.o. uspěly dvě absolventky naší školy ve školním roce 2022/2023: Kristýna Prokešová a Justýna Andrlová (obě z loňské 8OB). Kristýna za svou práci s tématem: Židovství a holocaust očima druhé generace přeživších získala speciální ocenění. Justýnina maturitní práce na téma Informovanost studentů o různých metodách antikoncepce byla oceněna na sdíleném druhém místě v rámci ČR.

Celý článek

Návštěva z partnerského regionu Rheinland-Pfalz v hodinách němčiny

Návštěva z partnerského regionu Rheinland-Pfalz v hodinách němčiny

Ve středu 18. října naši školu navštívil čerstvý absolvent Luan Lamerz ze střední školy BBS Westerburg, která se nachází v partnerském regionu Středočeského kraje Rheinland-Pfalz.

Celý článek

Okresní kolo SŠ v basketbalu chlapců tentokrát bez postupu

Okresní kolo SŠ v basketbalu chlapců tentokrát bez postupu

Za účasti šesti týmů proběhlo v Poděbradech Okresní kolo SŠ v basketbalu. Organizátoři turnaje rozdělili týmy do dvou skupin, ze kterých měly 2 nejlepší týmy postoupit do semifinále. Nicméně po soubojích v základních skupinách a našich jednoznačných výhrách nad Hotelovou školou a EKO gymnáziem, došlo k dohodě vedoucích družstev a tak náš tým a SOŠ a SOU Nymburk jako vítězové skupin postoupily přímo do finále, ve kterém se rozhodlo o postupujícím do krajského kola.

Závěrečný zápas turnaje, tak proti sobě svedl spoluhráče z Basketbalové akademie, přičemž hned od úvodu se potvrzovaly předpoklady o velmi vyrovnaném utkání. Bohužel v klíčových fázích zápasu byl náš soupeř ze sousední školy střelecky přesnější a když k tomu přidal i notnou porci útočných doskoků, tak si nakonec došel pro vítězství 44:38. Je pravda, že naše sestava nebyla ideální - chyběli Adam Plaček, Tadeáš Ehl, Jakub Vodrážka, Jonáš Janota, Jakub Zajíc, Matyáš Benda či Kryštof Davídek, nicméně to je fakt, se kterým se ve sportu musí počítat a tak po loňském úspěchu na mezinárodní scéně, se nás letos další boje ve středoškolských turnajích týkat nebudou a jasný cíl pokusit se vybojovat účast na červnovém Mistrovství světa v čínském Macau, tak zůstane nenaplněn.   

     

Celý článek

LiStOVáNí: Straka v říši entropie

LiStOVáNí: Straka v říši entropie

Projekt LiStOVáNí představuje zajímavé knihy, jež jsou před diváky interpretovány v podobě scénického čtení. Jde o divadelní vystoupení s rekvizitami, kostýmy i hudbou. Tentokrát se jednalo o představení Straka v říši entropie, které 6. října zhlédli žáci nižšího gymnázia. Příběhy byly převzaté ze souboru humorných fyzikálních bajek od Markéty Baňkové, jež si získaly čtenáře všech věkových kategorií. Proč se hroch udrží na vodní hladině? Kdo všechno chce být ideálem krásy? Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku? A jaká kouzla umí láhev limonády? Tak zněla čtveřice palčivých otázek, jimž se věnovalo páteční představení.

Celý článek

Geologický kurz třídy 6XA

Geologický kurz třídy 6XA

V termínu 9. - 13. října se naše třída 6XA vydala do Rokytnice nad Jizerou na geologický kurz. Jako kantorský doprovod s námi jela paní učitelka Bursová společně s panem učitelem Liptákem. Po dobu jednoho týdne nás čekalo hned několik návštev muzeí, geologických sbírek, hřebenová tůra a na konec také poznávačka a závěrečný test.

Celý článek

DofeBufetík na oslavě 20. výročí Respondea

DofeBufetík na oslavě 20. výročí Respondea

Ve čtvrtek 12. října jsme se s DofeBufetíkem podíleli na oslavě 20. výročí neziskové organizace Respondeo, se kterou už druhým rokem spolupracujeme. Pomáhali jsme jim například s nákupem vánočních dárků pro děti z ohrožených rodin.

Celý článek
<předchozí 1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 346 další >

Aktuální informace

11.05.2026

V pátek 15.5. se konají v učebně 29 nostrifikační zkoušky. Časový harmonogram

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

18.04.2026

V sobotu  11.4. se třídy 3TA, 3TB a dva studenti sekundy vydali na dobrodružnou cestu do Anglie. Za milého doprovodu p. Králové, Hubáčkové, p. Otradovského a paní průvodkyně Dáši jsme společně překonali Lamanšský průliv. Na trajektu jsme si za nepříznivých větrných podmínek užili východ slunce s křídovými útesy. Okolo deváté hodiny ranní nás přivítala slunečná Cambridge. Naše uťapané nožičky uspokojily loďky, jež nás po řece Cam provezly rozkvetlým univerzitním městem. Nejvíce času jsme strávili v King´s college a její katedrále. Večer nás naše hvězdná čtveřice a skvělí řidiči dovezli k našim hostitelským rodinám, kde jsme strávili další 4 noci.

Ráno jsme se po snídani vydali na místa srazu, odkud jsme autobusem jeli do školy. Ve škole jsme měli 3 hodinovou výuku angličtiny a pak následoval výlet do města Ely. Tam jsme navštívili krásnou čajovnu, kde jsme ochutnali černý čaj s mlékem a místní sladký zákusek s krémem a džemem. Poté jsme se vydali procházkou po městě zpět k autobusu a jeli do leteckého muzea Duxford. Na místě na nás čekal milý průvodce, který nás celým areálem provedl a zodpověděl všechny naše otázky týkající se historie letadel. Po ukončení prohlídky jsme si mohli v obchůdku zakoupit suvenýry. Poté jsme se vydali zpět k našim hostitelským rodinám.

V úterý ráno  jsme po snídani opět vyrazili do školy, kde jsme měli 3h výuky a poté jsme si mohli koupit oběd v Eatery (kantýna). Ve 12:30 jsme vyrazili do Sandringhamu, kde jsme si prošli královské místnosti, podívali se do starých stájí, navštívili místní kostel a paní průvodkyně nás také provedla zámeckými zahradami. Sandringham je venkovské královské sídlo, které se nachází na východní straně Anglie. Vystavěný roku 1865. Královská rodina sem jezdí trávit Vánoce 24. prosince. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí, například: první král, který vlastnil zámek byl Edward VII., kořeny královské rodiny sahají do Německa a také že královna Alžběta II. vlastnila závodní koně a za svůj život chovala více než 30 psů plemena Corgi. Po dokončení prohlídky jsme si mohli zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Navečer jsme se vrátili do Cambridge ke svým hostitelským rodinám.

Ve středu jsme výuku na škole úspěšně zakončili a všichni dostali certifikáty. Poté jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Hunstanton beach. Po zhruba dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, kde se nám naskytl nádherný pohled na Severní moře. Zde byla možnost ochutnat tradiční jídlo fish and chips. Poté jsme se vydali po pobřeží směr Hunstanton cliffs, tzv. trojbarevné útesy. Tam jsme se po krátkém rozchodu a mnoha fotkách s přílivem vrátili k autobusu a zpět do hostitelských rodin na večeři.

Poslední čtvrteční ráno nás rodiny vyprovodily dříve, rozloučili jsme se a po dvouhodinové cestě jsme dorazili do Londýna. Prohlídku jsme začali na lodi po Temži, viděli jsme mj. Shard,  Tower, London Eye, Parlament a projeli jsme pod Tower Bridge a Millenium Bridge, až do samotného centra města. Zde jsme procházeli kolem známého  Big Benu, Westminsterského opatství a nemohli jsme si nechat uniknout fotky u červených telefonních budek. K vidění byly také známé památky jako Buckinghamský palác a památník žen z druhé světové války. Kolem půl třetí jsme navštívili China Town, kde jsme měli čas na oběd a nákup posledních suvenýrů. Poté nás čekala již jen cesta k autobusu, večerní Doverské útesy, trajekt a noční přejezd domů.

Celý zájezd jsme si moc užili, odnášíme si plno znalostí, zážitků a desítky kilometrů v nohách.

Studenti tercie A+B

celý článek
17.04.2026

Sportovně charitativní akce se skutečnila na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde se do ní zapojili studenti a studentky maturitního ročníku.

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR, nadací Konto Bariéry a spolkem Bezpečná společnost připravilo sportovně charitativní akci s názvem „Přes Bariéry s policií“.

celý článek
23.04.2026

Jako každý rok si naše škola připomněla Den Země projektovým dnem pro nižší gymnázium. Na rozdlí od předešlých let, kdy jsme se zaměřovali na úzká témata jako voda, les či odpady, tak v letošním školním roce jsme celou akci pojali více ze široka. Hlavním tématem byl Trvale udržitelný rozvoj, který se opírá o 17 základních pilířů, které byly definovány pod hlavičkou OSN a jsou platné pro celý svět. Naši studenti se v jednotlivých předmětech zaměřili na dílčí aspekty a problémy těchto jednotlivých bodů.

 

celý článek