Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce»Studenti | info pro studenty

Nadcházející události

dnes 15.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
zítra 16.05.2026 projekt Bronzová expedice PŘÍPRAVNÁ KAB + 1A + QB
pozítří 17.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 3 dny 18.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 4 dny 19.05.2026 projekt Brána k druhým
za 4 dny 19.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
za 5 dnů 20.05.2026 zahraniční exkurze Un mois chez toi
SOČ 2013

Adaptační kurz 1PB

Adaptační kurz 1PB

I třída prima B vyjela na tradiční adaptační kurz. Během pěti dnů na chatě v Rokytnici nad Jizerou měli všichni čas a prostor seznámit se s novými spolužáky a získat první společné zážitky. Více informací o průběhu kurzu si můžete přečíst ve stručné zprávě reportérky Johanky...

Celý článek

ROTARY World Marathon Challenge 2022

ROTARY World Marathon Challenge 2022

Nymburský atletický stadion už po šesté hostil ROTARY World Marathon Challenge. Sedm základních škol nymburského okresu opět běželo na podporu léčby dětské obrny. 

Celý článek

Zlatá ceremonie 2022

Zlatá ceremonie 2022

Ve středu 21. 9. 2022 se opět po roce uskutečnila Zlatá ceremonie DofE. Předávání certifikátů a odznaků proběhlo ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu ČR. Vzhledem ke smutné události z minulého týdne, tedy odchodu královny Alžběty II., proběhla Zlatá ceremonie bez účasti očekávaného vzácného hosta: Jeho královské Výsosti prince Edwarda, který pochopitelně nyní drží smutek se svou rodinou a do Prahy nemohl přijet.

Celý článek

Exkurze Zeměpisných seminářů na Čáslavsko

Exkurze Zeměpisných seminářů na Čáslavsko

Tak jako každý rok se i letos vypravila skupina studentů ze zeměpisných seminářů v předmaturitním i maturitním ročníku společně na celodenní exkurzi pod vedením pana učitele Soukupa. Tentokrát cestovali směrem k Čáslavi. Studenti měli možnost si prohlédnout bývalou místní vápenku, spatřit mloky a navštívit zříceninu hradu Lichnice.

Celý článek

Zpráva o průběhu brigády RSG 16.9. - 18.9.2022 v Rokytnici nad Jizerou

16.09.2022
Zpráva o průběhu brigády RSG 16.9. - 18.9.2022 v Rokytnici nad Jizerou

Minulý víkend vyrazila skupina sedmi brigádníků na první, podzimní akci na chaty RSG do Rokytnice nad Jizerou. Byť jim počasí úplně nepřálo, zvládlo se hodně opravit či výměnit. Níže uvádím přehled prací, které se uskutečnily.

Tímto děkuji všem za aktivitu a pomoc s údržbou chat!

Michal Hrstka – vedoucí brigády

Celý článek

Částicová Praha 2022

Částicová Praha 2022

V neděli 4. 9. odpoledne se na pražskou kolej Na Větrníku začali sjíždět studenti středních škol z různých koutů Česka i Slovenska, aby se během jednoho týdne podívali „pod pokličku“ částicové fyziky. Mezi studenty, kteří se akce zúčastnili, jsem byla i já.

Celý článek

Středoškolský atletický pohár 2022

Středoškolský atletický pohár 2022

Dne 19. září se v na nymburském atletickém stadionu konal Středoškolský atletický pohár družstev chlapců a děvčat. Za chladného počasí předvedli někteří závodníci a závodnice vynikající výkony. Napříč školami startovalo několik účastníků atletických mistrovství České republiky příslušných kategorií a dokonce i medailistů. Vítězné výkony například Adama Rašky  v běhu na 60m chlapců 7,08s a ve skoku dalekém 651cm jsou opravdu vynikající, dalšími povedenými výkony bylo určitě i 160cm ve skoku vysokém Kateřiny Vydrové,  4:10,78 v 1500m Danila Maráka, 528cm Adély Fričové ve skoku dalekém nebo 11,38m Simony Hlaváčkové ve vrhu koulí.

Celý článek

Studijní pobyt ve Francii

11.09.2022
Studijní pobyt ve Francii

V týdnu od 12. do 16.9. jsem měl možnost díky programu Erasmus+ vyjet na naší partnerskou školu do města Louhans, které leží v regionu Burgundsko-Franche-Comté zhruba v polovině cesty mezi Lyonem a Dijonem. Program mého pobytu, jak napovídá název článku, byl v první řadě studijní. 

Celý článek

Adapťák 1PA

Adapťák 1PA
5. 9 se naši primáni vydali na adaptační kurz do Rokytnice, kde je nejdříve čekala "krutá cesta z parkoviště", marné hledání wi-fi na chatě, bolavé nožky a VEČERKA!!! Ale nenechali se odradit a nakonec si to pořádně užili a někomu se ani nechtělo domů...
Celý článek

Adaptační kurz 1A

Adaptační kurz 1A

V pátek 2.září se naše třída 1A vydala na adaptační kurz spolu s panem profesorem Machurkou a paní profesorkou Hornovou. Jely s námi také dvě dívky z oktávy, Kateřina a Vanda, které se v průběhu celého kurzu staraly o náš večerní program.

 

Celý článek
<předchozí 1 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 346 další >

Aktuální informace

11.05.2026

V pátek 15.5. se konají v učebně 29 nostrifikační zkoušky. Časový harmonogram

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Jan Jelínek

Jan Jelínek (*19. 7. 1940), spisovatel, novinář, dokumentarista, režisér Československých filmových týdeníků, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1957.

Svět v roce založení školy

Proti sociálním demokratům

Pruský ministr práce prohlásil: „Když se dělník bude agitátorsky podílet na sociálnědemokratické propagaci mezi železničním personálem, bude okamžitě propuštěn. 

Nejčtenější

18.04.2026

V sobotu  11.4. se třídy 3TA, 3TB a dva studenti sekundy vydali na dobrodružnou cestu do Anglie. Za milého doprovodu p. Králové, Hubáčkové, p. Otradovského a paní průvodkyně Dáši jsme společně překonali Lamanšský průliv. Na trajektu jsme si za nepříznivých větrných podmínek užili východ slunce s křídovými útesy. Okolo deváté hodiny ranní nás přivítala slunečná Cambridge. Naše uťapané nožičky uspokojily loďky, jež nás po řece Cam provezly rozkvetlým univerzitním městem. Nejvíce času jsme strávili v King´s college a její katedrále. Večer nás naše hvězdná čtveřice a skvělí řidiči dovezli k našim hostitelským rodinám, kde jsme strávili další 4 noci.

Ráno jsme se po snídani vydali na místa srazu, odkud jsme autobusem jeli do školy. Ve škole jsme měli 3 hodinovou výuku angličtiny a pak následoval výlet do města Ely. Tam jsme navštívili krásnou čajovnu, kde jsme ochutnali černý čaj s mlékem a místní sladký zákusek s krémem a džemem. Poté jsme se vydali procházkou po městě zpět k autobusu a jeli do leteckého muzea Duxford. Na místě na nás čekal milý průvodce, který nás celým areálem provedl a zodpověděl všechny naše otázky týkající se historie letadel. Po ukončení prohlídky jsme si mohli v obchůdku zakoupit suvenýry. Poté jsme se vydali zpět k našim hostitelským rodinám.

V úterý ráno  jsme po snídani opět vyrazili do školy, kde jsme měli 3h výuky a poté jsme si mohli koupit oběd v Eatery (kantýna). Ve 12:30 jsme vyrazili do Sandringhamu, kde jsme si prošli královské místnosti, podívali se do starých stájí, navštívili místní kostel a paní průvodkyně nás také provedla zámeckými zahradami. Sandringham je venkovské královské sídlo, které se nachází na východní straně Anglie. Vystavěný roku 1865. Královská rodina sem jezdí trávit Vánoce 24. prosince. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí, například: první král, který vlastnil zámek byl Edward VII., kořeny královské rodiny sahají do Německa a také že královna Alžběta II. vlastnila závodní koně a za svůj život chovala více než 30 psů plemena Corgi. Po dokončení prohlídky jsme si mohli zakoupit suvenýry v místním obchůdku. Navečer jsme se vrátili do Cambridge ke svým hostitelským rodinám.

Ve středu jsme výuku na škole úspěšně zakončili a všichni dostali certifikáty. Poté jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Hunstanton beach. Po zhruba dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, kde se nám naskytl nádherný pohled na Severní moře. Zde byla možnost ochutnat tradiční jídlo fish and chips. Poté jsme se vydali po pobřeží směr Hunstanton cliffs, tzv. trojbarevné útesy. Tam jsme se po krátkém rozchodu a mnoha fotkách s přílivem vrátili k autobusu a zpět do hostitelských rodin na večeři.

Poslední čtvrteční ráno nás rodiny vyprovodily dříve, rozloučili jsme se a po dvouhodinové cestě jsme dorazili do Londýna. Prohlídku jsme začali na lodi po Temži, viděli jsme mj. Shard,  Tower, London Eye, Parlament a projeli jsme pod Tower Bridge a Millenium Bridge, až do samotného centra města. Zde jsme procházeli kolem známého  Big Benu, Westminsterského opatství a nemohli jsme si nechat uniknout fotky u červených telefonních budek. K vidění byly také známé památky jako Buckinghamský palác a památník žen z druhé světové války. Kolem půl třetí jsme navštívili China Town, kde jsme měli čas na oběd a nákup posledních suvenýrů. Poté nás čekala již jen cesta k autobusu, večerní Doverské útesy, trajekt a noční přejezd domů.

Celý zájezd jsme si moc užili, odnášíme si plno znalostí, zážitků a desítky kilometrů v nohách.

Studenti tercie A+B

celý článek
17.04.2026

Sportovně charitativní akce se skutečnila na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, kde se do ní zapojili studenti a studentky maturitního ročníku.

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR, nadací Konto Bariéry a spolkem Bezpečná společnost připravilo sportovně charitativní akci s názvem „Přes Bariéry s policií“.

celý článek
23.04.2026

Jako každý rok si naše škola připomněla Den Země projektovým dnem pro nižší gymnázium. Na rozdlí od předešlých let, kdy jsme se zaměřovali na úzká témata jako voda, les či odpady, tak v letošním školním roce jsme celou akci pojali více ze široka. Hlavním tématem byl Trvale udržitelný rozvoj, který se opírá o 17 základních pilířů, které byly definovány pod hlavičkou OSN a jsou platné pro celý svět. Naši studenti se v jednotlivých předmětech zaměřili na dílčí aspekty a problémy těchto jednotlivých bodů.

 

celý článek